Hoşgeldiniz Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Gönderen Konu: VİTES KOLU BOŞLUĞU  (Okunma sayısı 494 defa)

12 Ekim, 2017, 09:48:34 ÖÖ
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Tam bir Katılımcı ve UNOcu
  • REP: 60
    • Profili Görüntüle
sonucunu bekliyoruz ;)
12 Ekim, 2017, 11:16:45 ÖÖ
Yanıtla #11
  • Tam bir katılımcı
  • REP: 1
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: Uno 70S i.e
Merhaba arkadaşlar, Aracı yeni aldım. araçta vites kolunun boşluğu normalinde ötesinde birşey olmuş. mübarek 360 derece dönüyor ama yine de vitesleri geçiriyor. . koldaki boşluk normalin çok çok ötesinde.. neyini değiştirmem gerekiyor. görüşlerinizi alabilir miyim?

Uno,tipo,tempralardaki vites boşluğu genel bir sorun. Tıpkı ön rotiller gibi düşünün. Nasılki rotillerin kauçuk kısmı yırtılıp aşındığı zaman boşluk yapıyor ise unoların vites mekanizması da aynı şekilde çubuğun bağlı olduğu kısımlardaki kauçuk malzemenin yırtılıp aşınması sonucu boşluk meydana gelir. Aslın da bu tüm araçlar için geçerli ama malzeme kalitesine göre ömrü uzar veya kısalır. Bağlantı vidalarını sıkmak çok bir işe yaramaz. Set halinde üç parça tamir kiti mevcut bu takımı alıp sanayide araç life kaldırılarak bir bir değişmesi problemi ortadan tamamen kaldırır. İkincisi vites mil burcu adında beyaz bir parça var nette arartırsanız bulursunuz. O parçanın da değişmesi gerekiyor. Bir de tavsiyem unoların vites kolları normalinden çok uzun 2-3 cm kesile bilir. Hem görüntü hem de boşluğa extra  faydası olacak. En çok boşluğa sebep olan parça siyah u şeklindeki levye sportu isimli parçadır.

https://unluoto.com.tr/urunler/29111/vites-kumanda-cubuk-seti-takim-fiat-uno70
12 Ekim, 2017, 12:05:51 ÖS
Yanıtla #12
  • Administrator
  • REP: 60
    • Profili Görüntüle
süper bilgilendirme için ellerine sağlık ustam ;) bizim keratanında vites çubuklrının uçları dağılmaya başlamış,özellikle 3. ve 4. viteste giderken şangırtı ile gidiyorum :)
12 Ekim, 2017, 01:06:12 ÖS
Yanıtla #13
  • REP: 11
  • We have UNO, they don't...
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70 SX
  • Mesleğiniz: Öğretmen
Usta güzel bilgilendirme eline sağlık. Bu boşluğa müdahale etmesek riskli ir durum mu? Sen böyle ayrıntılı anlatınca önemli bir mesele gibi geldi. yoksa sadece bir boşlukla mı kalır bu mesele ?
12 Ekim, 2017, 01:55:31 ÖS
Yanıtla #14
  • Yeni Katılımcı
  • *
  • REP: 0
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 1995 70 S
  • Mesleğiniz: MUHASEBE
Merhaba arkadaşlar, Aracı yeni aldım. araçta vites kolunun boşluğu normalinde ötesinde birşey olmuş. mübarek 360 derece dönüyor ama yine de vitesleri geçiriyor. . koldaki boşluk normalin çok çok ötesinde.. neyini değiştirmem gerekiyor. görüşlerinizi alabilir miyim?

Uno,tipo,tempralardaki vites boşluğu genel bir sorun. Tıpkı ön rotiller gibi düşünün. Nasılki rotillerin kauçuk kısmı yırtılıp aşındığı zaman boşluk yapıyor ise unoların vites mekanizması da aynı şekilde çubuğun bağlı olduğu kısımlardaki kauçuk malzemenin yırtılıp aşınması sonucu boşluk meydana gelir. Aslın da bu tüm araçlar için geçerli ama malzeme kalitesine göre ömrü uzar veya kısalır. Bağlantı vidalarını sıkmak çok bir işe yaramaz. Set halinde üç parça tamir kiti mevcut bu takımı alıp sanayide araç life kaldırılarak bir bir değişmesi problemi ortadan tamamen kaldırır. İkincisi vites mil burcu adında beyaz bir parça var nette arartırsanız bulursunuz. O parçanın da değişmesi gerekiyor. Bir de tavsiyem unoların vites kolları normalinden çok uzun 2-3 cm kesile bilir. Hem görüntü hem de boşluğa extra  faydası olacak. En çok boşluğa sebep olan parça siyah u şeklindeki levye sportu isimli parçadır.

Bilgilendirme için teşekkürler, çok güzel bir açıklama olmuş...
12 Ekim, 2017, 02:11:14 ÖS
Yanıtla #15
  • Tam bir katılımcı
    • Profili Görüntüle
Usta güzel bilgilendirme eline sağlık. Bu boşluğa müdahale etmesek riskli ir durum mu? Sen böyle ayrıntılı anlatınca önemli bir mesele gibi geldi. yoksa sadece bir boşlukla mı kalır bu mesele ?

Aslında tehlikeli bir riski yok. Çünkü demirden ziyade içlerindeki burçların yıpranmasından kaynaklı. Burçlar da plastik malzemelerdir ve tampon görevi görürler. Aşındıkları zaman doğal olarak boşluk meydana gelir. Ama kolları tutan burçlar değil demir vidalardır.
Boşluk seni rahatsız etmiyorsa  bir sıkıntı olmaz. Tabi çok abartılı bir boşluk değilse.
12 Ekim, 2017, 02:38:18 ÖS
Yanıtla #16
  • REP: 11
  • We have UNO, they don't...
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70 SX
  • Mesleğiniz: Öğretmen

Aslında tehlikeli bir riski yok. Çünkü demirden ziyade içlerindeki burçların yıpranmasından kaynaklı. Burçlar da plastik malzemelerdir ve tampon görevi görürler. Aşındıkları zaman doğal olarak boşluk meydana gelir. Ama kolları tutan burçlar değil demir vidalardır.
Boşluk seni rahatsız etmiyorsa  bir sıkıntı olmaz. Tabi çok abartılı bir boşluk değilse.

Usta eyvallah. Çok abartılı değil. Rahatsızlık vermiyor alıştığım bir durum. Zarurui olmadıkça harcama yapmak istemiyorum araca artık zaten. vefasızlığı beni üzüyor.
12 Ekim, 2017, 06:42:02 ÖS
Yanıtla #17
  • Tam bir katılımcı
  • REP: -1
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70sxie 1993
  • Mesleğiniz: bilgisayar programcısı

vidaları sıkmak çok bir işe yaramaz yazmışsınız, bırakalım çıksın vidalar o zaman.
Yani bundan anlamımız gereken senin anlattığınına göre yenisini al oluyor.
valla ben gevşek vidaları sıktım boşluk neredeyse yarıya düştü vites geçişlerinde problem oluyodu kalktı
Tarihi akseder, şeytana meyleder, ölüye güç gider...
12 Ekim, 2017, 07:30:40 ÖS
Yanıtla #18
  • Tam bir katılımcı
    • Profili Görüntüle

vidaları sıkmak çok bir işe yaramaz yazmışsınız, bırakalım çıksın vidalar o zaman.
Yani bundan anlamımız gereken senin anlattığınına göre yenisini al oluyor.
valla ben gevşek vidaları sıktım boşluk neredeyse yarıya düştü vites geçişlerinde problem oluyodu kalktı
[/quote]

Sanırım sen beni parça satan biri sandın. Ben işin olması gereken orjinal kısmını anlattım. Bazen burada neden paylaşım yapıyorum ki dediğim de oluyor açıkcası.
Bir musluğun contası yırtılmış ise o musluğu istediğin kadar sık yine su kaçırır. Aynı mantık. İçerdeki burçlar ömrünü tamamlamış ise sıkman geçici bir çözüm olur. 
Bu tür malzemelerde düz somun kullanılmaz fiberli somun kullanılır. Fiberli bir somunda yerinden çıkmaz merak etme. 
Senin gibi düşünenlere biraz hayranlığım da var açıkcası. Mesela sen patlak amortisörüde değiştirmeye gerek duymazsın. Aynı şekil vidalarını biraz daha sıkar tamam dersin. 
12 Ekim, 2017, 08:03:15 ÖS
Yanıtla #19
  • Tam bir katılımcı
  • REP: -1
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70sxie 1993
  • Mesleğiniz: bilgisayar programcısı
musluk gevşekse istediğin kadar conta koy yine kaçırır.
başıma gelen durumu anlattım ben arkadaşlara somun gevşemiş sıkınca vitesin boşluğu yarı yarıya azaldı.
benimde senin gibi düşünlere var , patlak amortisörle gevşek somunun ne alaksı varsa?
vidalar gevşediyse sıkarsın gidip sıfır parça aldırmazsın heralde adama
Tarihi akseder, şeytana meyleder, ölüye güç gider...