Hoşgeldiniz Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Gönderen Konu: SU EKSİLTME SORUNSALI !  (Okunma sayısı 516 defa)

11 Ekim, 2017, 09:21:00 ÖÖ

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
  • REP: 0
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70 SX i.e
  • Mesleğiniz: Eczane Teknisyeni
Arkadaşlar herkese merhaba şu an canımı çok sıkan bi konu var 97 model sx i.e unomda bi kaç aydır su eksiltme problemi var ustaya götürüp baktırdım her yerine baktık su kapağından kaçırıyor diye tespit edip 8,5 tl ye değiştirip ne güzel mutlu olmuştum bi kaç hafta aracım hiç su eksiltmemişti,her gün ya da gün aşırı kontrol ediyorum çünkü ama son 1 haftadır arkadaşlarımın yardımıyla kaloriferin nasıl çalıştığı hakkında bilgi aldım saolsunlar bi kaç gündür kaloriferi deneme amaçlı açıyorum sabahları sorun oluyor iş yerim ev arası 2 km genelde günde 8-10 km yaparım ama şu an su eksiltmeye önceden olduğundan daha fazla eksiltmeye başladı.Uzun yazdım ama ne olur bilgisi olan yardımcı olsun tüm detaylarıyla anlattım ve 2 gün önce aşırı yağmur yağdı bizim burda öğlen çalıştırıp 2-3 km yapıp arkadaşın yanına uğradım sağanak yağış devam ediyordu arabayı söndürdükten sonra kaputtan inanılmaz bir buhar geldi sizce sorun nedir arabanın çalışma vs de bi problem yok lpg de kullanıyorum değerli bilgilerinize ihtiyacım var sanayi de biliyorsunuz geçiren geçirene tekrar özür diliyorum uzun yazdım ne olur bilgisi olan yardım etsin ilk arabam 5 aydır bende ancak çok canım sıkılmaya başladı teşekkürler.
11 Ekim, 2017, 09:43:55 ÖÖ
Yanıtla #1

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle

Arkadaşlar motor görüntüleri bunlar su da çamurlaşma vs. yok su ekliyorum berrak gözüküyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
11 Ekim, 2017, 10:35:45 ÖÖ
Yanıtla #2

Çevrimdışı gkhan

• Tam bir Katılımcı ve UNOcu
  • REP: 12
  • We have UNO, they don't...
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70 SX
  • Mesleğiniz: Öğretmen
Abi Kaloriferi açtıktan sonra şarıl arıl su sesi geliyor mu. Eğer çok geliyorsa sistemde hava var demektir. Havası alınan vidadan gerekli işlem yapılmalı. Buhar çıktı deyince aklıma şu geldi. Radyatör tıkalı olabilir su geçemediği için sıcaktan geğen yağmur damlaları buharlaşır. Bir başka ihtimal termostatın sağlıklı çalışmaz yani bozuktur ve soğutma işlemi de aynı derecede sağlıksız çalışır ve yağmurdan buhar oluşabilir. Su eksiltmesi konusuna gelince eksildiği zaman su değil antifiriz dök su demek kireç ve donma demektir. Yani bunu soğutma sisteminin 50 antifiriz 50 su olarak karışımla dolu olduğunu varsayarak yazıyorum.

Bunlar benim aklıma gelen ihtimaller. Su eksilmesi konusunda br fikrim yok ama.
11 Ekim, 2017, 10:41:52 ÖÖ
Yanıtla #3

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle
Abi Kaloriferi açtıktan sonra şarıl arıl su sesi geliyor mu. Eğer çok geliyorsa sistemde hava var demektir. Havası alınan vidadan gerekli işlem yapılmalı. Buhar çıktı deyince aklıma şu geldi. Radyatör tıkalı olabilir su geçemediği için sıcaktan geğen yağmur damlaları buharlaşır. Bir başka ihtimal termostatın sağlıklı çalışmaz yani bozuktur ve soğutma işlemi de aynı derecede sağlıksız çalışır ve yağmurdan buhar oluşabilir. Su eksiltmesi konusuna gelince eksildiği zaman su değil antifiriz dök su demek kireç ve donma demektir. Yani bunu soğutma sisteminin 50 antifiriz 50 su olarak karışımla dolu olduğunu varsayarak yazıyorum.

Bunlar benim aklıma gelen ihtimaller. Su eksilmesi konusunda br fikrim yok ama.

Gökhanım su sesi gelmiyor hiç.Aldığım kişi su koyuyorum ben sadece dedi ki bu yağını falan değiştirdiğim ustada su koy diyor antifriz değil sebebini bilmiyorum su ekliyorum bende onun haricinde radyatör ve termostatdan dolayı su eksilmesi yapar mı acaba ??
11 Ekim, 2017, 10:54:58 ÖÖ
Yanıtla #4

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle
bu sorun değil, önceki modellerde de oluyor.
Ön kaput altında izolasyon malzemesi olmadığı için motor ısısı ile kaput ısınıyor ve bu ısı yüzünden yağan yağmur buharlaşıyor, siz de bunu görüyorsunuz.
Toyota corolla forumunda bendeki olayın bire bir aynısını yaşayan bir arkadaş sorusuna bu yanıtı alıyor bizde böyle mi arkadaşlar yağmur yağdığı an bu olay başına gelen yok mu ? konu 30u geçmiş okunma sayısı ancak cevap yazan sadece gökhan yardımcı olmanızı bekliyor teşekkür ediyorum.
11 Ekim, 2017, 11:03:41 ÖÖ
Yanıtla #5

Çevrimdışı gkhan

• Profili Görüntüle
Evet o Şekilde de olabilir. Bende kaput izolatörü var. Sende yoksa o şekilde de olabilir tabi.

Su koyma olayını anlamadım. Hatay sıcaksa bilemiyorum  belki orda sadece su yetiyordur. Su eksilmesi demek bi kaçak olduğu anlamına gelebilir. Peki ne kadar eksiliyor o kapağı açtığın zaman eksik şekild su hangi seviyede onun fotosunu at ya da bi tarif etsene. ?
11 Ekim, 2017, 11:09:25 ÖÖ
Yanıtla #6

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet o Şekilde de olabilir. Bende kaput izolatörü var. Sende yoksa o şekilde de olabilir tabi.

Su koyma olayını anlamadım. Hatay sıcaksa bilemiyorum  belki orda sadece su yetiyordur. Su eksilmesi demek bi kaçak olduğu anlamına gelebilir. Peki ne kadar eksiliyor o kapağı açtığın zaman eksik şekild su hangi seviyede onun fotosunu at ya da bi tarif etsene. ?
Dün akşam eve geldikten sonra motor soğuyunca suyu ekledim tamamladım sabah eczaneye geldim 1 saat falan geçti motor soğudu bi bakayım dedi yarım litrelik su şişesi doluydu ekledim bu kadar kaldı

11 Ekim, 2017, 11:12:43 ÖÖ
Yanıtla #7

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle

11 Ekim, 2017, 11:13:34 ÖÖ
Yanıtla #8

Çevrimdışı gkhan

• Profili Görüntüle
Şimdi şunu demek istiyorum. Su ısınınca genleşir ve fazla su kapaktan çıkar. Yani bir miktar boşluk olur o haznede. Mesela sıcakken bak ve soğukken bak su seviyesi değişebilir. Isınan madde genleşir olayı. Görselde sen ağzına kadar su koymuşsun. Su genleştiği zaman fazlası çıkacaktır. Merak ettiğim bunu bir eksilme mi olarak görüyorsun. o Açıdan sordum önceki sorumu.
11 Ekim, 2017, 11:27:46 ÖÖ
Yanıtla #9

Çevrimdışı Pesimist

• Katılımcı
  • **
    • Profili Görüntüle
Şimdi şunu demek istiyorum. Su ısınınca genleşir ve fazla su kapaktan çıkar. Yani bir miktar boşluk olur o haznede. Mesela sıcakken bak ve soğukken bak su seviyesi değişebilir. Isınan madde genleşir olayı. Görselde sen ağzına kadar su koymuşsun. Su genleştiği zaman fazlası çıkacaktır. Merak ettiğim bunu bir eksilme mi olarak görüyorsun. o Açıdan sordum önceki sorumu.
Gökhanım o ilk su haznesi açık attığım fotoda dün akşam kapak hizasında doldurduğum tam ağzına kadar değil kapak altına kadar eklediğim suyun sabah 2 km yolda şişede gösterdiğim kadar eksilmesini diyorum bu bir eksilmemidir yoksa normal midir onu da bilmiyorum dediğin olayı biliyorum sıcakken kapağı açtığımda neredeyse dolu olan su kapağı kapatıp 1-2 saat sonra motor soğuyunca baktığımda su seviyesini inmiş görüyorum genleşme olayını

Etiketler: