Hoşgeldiniz Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

* unocan.com için Android uygulaması

unocan.com ANDROID uygulamızı indirebilirsiniz. İndirmek için TIKLAYINIZ.....

Gönderen Konu: Yakıt Sarfiyatını Düşürme  (Okunma sayısı 1632 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

28 Aralık, 2017, 10:31:53 ÖÖ

Çevrimdışı gkhan

• Tam bir Katılımcı ve UNOcu
  • REP: 16
  • We have UNO, they don't...
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70 SX
  • Mesleğiniz: Öğretmen
Arkadaşlar selamlar. Yakıt konusu epey gündem oluyor. Ben de bu konu ile ilgili nacizane bir paylaşımda bulunmak istedim. Söyleyeceklerimi ve daha iyilerini elbette biliyorsunuz. Hatırlatma babında bahsetmek istiyorum.

1. Elbette arabanın temel bakımları (filtreleri bujileri, ateşleme sistemi gibi gerekli aksamlar) olmalı ve iyi bir yakıt ayarı yapılmalı.

2. Kışın araç soğuk oluyor. İlk çalıştırmada ben çok fazla beklemem en fazla iki dakika rolantide durduktan sonra hareket etmemiz gerekiyor. Beklememizin bir anlamı yok. Ne kadar çok beklersek o kadar fazla sarfiyat olur hele ki bu havalarda. Bunun yanında araca sabah çok yumuşak davranmalı. Yağsız, soğuk ve yakıtı tam inceltemeyen bir araç sizin tepkilerinize karşılık vermekte zorlanacaktır. Biz de ona biraz müsade etmeliyiz ilk beş dakika 2500 devri fazla geçmemeye çalışmalıyız.

3. Bir kural vardır hani gaz pedalında yumurta var gibi düşünüp öyle basmalıyız diye. İşe yarayan bir kural. Aracın tork değeri bu torku hangi devirlerde verebildiği belli. Biz bunları göz ardı ederek araca karşılığını veremediği şekilde yüklenirsek yakıt artar. Nazik davranmalıyız pedala. Tabi trafikte tın tın gidelim demiyorum. Gaza bastık araç o yakıtı bir yesin ve isteyince yavaş yavaş yüklenelim pedala ani değil.

4. Vites geçişlerinin devirli olması çok önemli. Mesela ben çok çabuk atarım ikiye. Kalkarken birinci viteste çok yakıt harcar. Vites sayısı arttıkça yakıt düşer. Bununla beraber 2600 gibi üçe takarım ve yaklaşık 2000 devre düşer ve bu şekilde değiştiririm. Parantez açmak gerekirse Konya gibi bir yerde bu dediğim kolay iş. Burada Rolantide bile götürebiliyoruz biz arabayı. Ancak arazinin engebeli olduğu bölgelerde vites değişimi biraz daha yüksek devir istiyor. Burada kural şu olabilir:  Belli devre geldiğimizde vitesi değiştireceğiz ve sonraki viteste araç ne yığılacak ne de çok yüksek bir devirde olacak. İdeal bir oranda kalmalı.

5. Trafiğin durumuna göre kullanım sıklıkla göz ardı ediliyor. Ben bakıyorum mesela araçlara trafikte beni geçiyor vızz diye ilerde ışık var görüyor ama yine de basıyor. Sonra ışıklarda fren yapıyor. Durdurduğu arabayı sil baştan kaldırmak ve o hıza ulaşmak için fazladan enerji harcıyor. Halbuki Yeşil dalgayı takip etse ve ortalama hızda gitse frene basmadan ya da daha az basarak ilerlemiş olacak. Sadece ışıklarda değil, araç takip ederken de aynı durum söz konusu. Bu şekilde hareket edenleri tarfikte hiç görtemiyorum ben.

6. Her fren karşılığında hızlandırma isteyeceği için yakıt sarfiyatı demek. (Ayrıca frenler çabuk yıpranır.) Dolmuş, otobüs ve kamyonların yaptığı şeyi bilirsiniz. Vites düşürerek yavaşlarlar. Aracı boşa atmazlar(Aracı boşa almak yakıt tasarrufu sağlamaz ve tehlikelidir.). Örneğin ilerde bir trafik yoğunluğu var ve orada duracaksınız belli. Oraya kadar seksenle gidip orada firene basmak genel yapılan davranış. Ancak biz yaklaşık 1500 m önceden 5 den 4'e, sonra 3, 2, 1 diyerek aşalara inersek hem bu sürede gaza basmayız ve yakıt düşer hem ani frenden kaçınmış oluruz. Ve muhtemel olarak siz önceden yavaşladığınız için siz gidene kadar trafik açılmış olacaktır ve belki birinci vitese bile düşmenize gerek kalmadan devam edebileceksiniz. Sil baştan kalkış olmadığı içinde yakıt olumlu etkilenecektir. Takdir edersiniz ki yaklaşık 1 tonu sürtekli kaldırıp durdurmakla ortalama bir hız da götürmek farklı güçler gerektirir.

7. Modelli araçlarda bir sistem var. Işıklarda felan dururken fark edersiniz. Kendilerini otomatik stop ederler. Gerektiği zaman tekrar çalışırlar. Bu hoşuma giden bir sistem. Araç çalıştıtığı halde ilerlemediği her saniye cepten yakar. Peki biz bunu nasıl yapacağız. Tabi ışıklarda stop edin demiyorum. Mesela eşimi bekliyorum  bazen evden bir şey alıp gelecek oluyor. O arada bile kapatırım kontağı.

Burada bahsettiklerim benim uygulamaya çalıştığım şeylerdi arkadaşlar. Tüm bunları yaparken takıntılı bir şekilde cimrilik yapar gibi yapmıyorum. Normal kullanım tarzım bunlar. (Gerektii zaman 120 de yaparım, yüksek devirde de kullanırım tabi.)
Bu sürüş tarzı aracı yormadığı gibi içindekileri de yormaz. Bazı arkadaşların arabasında yolculuk yapıyorum. Dayak yemiş gibi oluyorum. Tırın arkasına giriyor giriyor sonra anide çeviriyor direksiyonu sol şeride öyle geçiyor. Ani kalkıyor, lap diye fren yapıyor. Direksiyondan tutunda sinyal koluna kadar yumuşak geçişlerle kullanalım araçlarımızı. Hem kendimizi hem de yolcularımızı mutlu edelim.

Katılmadıklarınız ya da şu eksik olmuş dedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Herkese selamlar.

« Son Düzenleme: 28 Aralık, 2017, 10:35:53 ÖÖ Gönderen: gkhan »

28 Aralık, 2017, 10:39:20 ÖÖ
Yanıtla #1

Çevrimdışı byvirus

• REP: 17
  • 1998 uno 70S
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: uno 70s
  • Mesleğiniz: ithalat-ihracat
çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler emeğinize sağlık
03 Ocak, 2018, 08:50:45 ÖS
Yanıtla #2

Çevrimdışı 5erafett1n

• Katılımcı
  • **
  • REP: 1
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: uno 70 ies
boşa atmak bence yakıtı azaltabilir.
04 Ocak, 2018, 04:07:00 ÖS
Yanıtla #3

Çevrimdışı okyanus41

• Yeni Katılımcı
  • *
  • REP: 0
    • Profili Görüntüle
bilgiler için teşekkürler. 96 lpg'li 70s aracım gazda 30 kuruş yakıyor km'de. Sizce normal mi?
04 Ocak, 2018, 09:34:33 ÖS
Yanıtla #4

Çevrimdışı gkhan

• Profili Görüntüle
bilgiler için teşekkürler. 96 lpg'li 70s aracım gazda 30 kuruş yakıyor km'de. Sizce normal mi?
Lpg  nin litre fiyatı önemli. Ne kadara aliyorsunuz?
04 Ocak, 2018, 10:30:42 ÖS
Yanıtla #5

Çevrimdışı okyanus41

• Yeni Katılımcı
  • *
    • Profili Görüntüle

2,89'dan alıyorum kardeşim, sence nasıl yakıtı?
05 Ocak, 2018, 09:17:14 ÖÖ
Yanıtla #6

Çevrimdışı gkhan

• Profili Görüntüle

100 km de 10 lt yakıyorsun anlamına gelir. Bence ideal bir oran. Aslında biraz çok az fazla diyebiliriz eğer uzun yol rakamıysa. Ama şehir içi için iyi hele ki bu fiyatlara göre.
06 Ocak, 2018, 12:02:58 ÖÖ
Yanıtla #7

Çevrimdışı okyanus41

• Yeni Katılımcı
  • *
    • Profili Görüntüle

100 km de 10 lt yakıyorsun anlamına gelir. Bence ideal bir oran. Aslında biraz çok az fazla diyebiliriz eğer uzun yol rakamıysa. Ama şehir içi için iyi hele ki bu fiyatlara göre.

Çok teşekkür ederim. Tamamen şehir içi ve kısa mesafe, sürekli ordan oraya ve bozuk yollarda, bayır da çok. Yakıt fazla mı demiştim, içimi rahatlattınız. Bide benim tekerler 175miş. ondan da fazla yakıt olabilir belki
07 Ocak, 2018, 11:51:23 ÖÖ
Yanıtla #8

Çevrimdışı gkhan

• Profili Görüntüle
boşa atmak bence yakıtı azaltabilir.

Video ya göz atabilirsiniz.

08 Ocak, 2018, 07:13:18 ÖS
Yanıtla #9

Çevrimdışı Uma

• Katılımcı
  • **
  • REP: 1
    • Profili Görüntüle
  • Aracınızın Modeli: 70s-1997

Egerki ist içi ise muhteşem bi rakkam.....

ama dersenki trafik in ( dur kalk ) fazla olmadığı bir yerde yaşıyorsan normaldir,kaldıki km bazlı ben şehir dışında daha çok kullanıyorum ama bizim arabalar şehir içi için tasarlanmıştır;küçük motor az hız az yakıt mantığı ile...

Çok teşekkür ederim. Tamamen şehir içi ve kısa mesafe, sürekli ordan oraya ve bozuk yollarda, bayır da çok. Yakıt fazla mı demiştim, içimi rahatlattınız. Bide benim tekerler 175miş. ondan da fazla yakıt olabilir belki
Etiketler: