Hoşgeldiniz Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

Uno Club, Türk Uno, Fiat Uno severlerin fan kulübü, Fiat Uno Forum

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - cömertyücesel

Sayfa: [1] 2 3 ... 5
1
Doğumgünü Kutlamaları / Doğumgünü - Yalın Kılıç
« : 05 Eylül, 2016, 07:40:20 ÖÖ »
Yeni yaşını kutlar , sevdiklerin ile beraber , sağlıklı mutlu huzurlu bir yıl dilerim

2
Doğumgünü Kutlamaları / Doğumgünü - Sezi Meriç Demiraslan
« : 01 Eylül, 2016, 07:39:53 ÖÖ »
Genç kardeşimizin yeni yaşını en içten dileklerimizle kutlar , sağlık mutluluk huzur ve başarılar dilerim

3
aşağıdaki linke tıklayıp gerekli bilgileri girdikten sonra yaklaşık 5 saniye içinde öğrenebilirsiniz.

Özellikle tam sınırda olanlar için daha faydalı olacak bir bilgi , model yılı da seçiyorsunuz

http://www.mtvhesaplama.net/

4
Bu konu [Cam , Kilit , İç Aksam ve Döşeme Problemleri] isimli bölüme taşınmıştır.


5
Videolar / Uno 70 SXie incelemesi
« : 04 Aralık, 2015, 06:09:54 ÖS »
gezerken gözüme çarptı , daha önce seyreden olduysa kusura bakmasın , ben yeni gördüm


6
Diğer Yararlı ve Güncel Bilgiler / MADENİ YAĞLAR VE ÖZELLİKLERİ
« : 02 Aralık, 2015, 12:51:34 ÖS »
Motor Yağının GöreviMotor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde asılı kalıp, film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da kolay hareketi sağlayarak  tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.Mineral YağHam petrolün destilasyon  edilmesiyle elde edilen  dip ürünün yeniden rafinasyonu ile elde edilen baz yağların içerisine gerekli katık paketlerinin eklenmesi suretiyle üretilir. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.Sentetik YağLaboratuar koşullarında çeşitli kimyasal işlemlerle elde edilen sentetik baz yağların içerisine gerekli katık paketlerinin eklenmesi suretiyle üretilir. Sentetik yağların hammaddesi olan sentetik baz yağ, ileri teknoloji ile yoğun işlemlerden geçerek üretildiği için maliyeti yüksektir. Ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun süreli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirip, daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklar ile yüksek basınca ve zorlanmaya karşı daha dayanıklıdırlar.Viskozite ve Viskozite EndeksiViskozite basit şekliyle bir yağın kalınlığının ölçüsüdür. Belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu göstermek için de Viskozite Endeksi kullanılır. Genellikle bir yağ kalınsa viskozitesi yüksek, ince ise viskozitesi düşüktür.

Viskozite endeksi bize bir yağın ısıya maruz kaldığında ne kadar inceleceğini gösterir. Rakam ne kadar yüksekse, ısıya maruz kaldığında yağ o kadar az incelir. Rakam düşükse yağın viskozitesi düşük, yüksekse viskozitesi yüksektir. Viskozite endeksi aynı zamanda bir yağın belirli koşullar altında nasıl davranacağını da gösterir. Çok yüksek viskoziteli bir yağ (Ör: 50) özellikle düşük sıcaklıklarda motorun belirli kısımlarına ulaşamayabilir, hatta yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki film kopabilir. Çok düşük viskoziteli bir yağ ise (Ör:0) özellikle aşırı yüksek sıcaklıklarda çok fazla incelerek koruma özelliğini yitirebilir.Tek Viskozite ve Multi-Viskozite Yağların Özellikleri Nelerdir?Hizmet ettikleri sıcaklık aralığı bakımından yağlar ikiye ayrılır: Tek viskozite ve çok viskoziteli (multi-viskoziteli) yağlar.

Tek viskoziteli yağlar hava sıcaklıklarının daimi olarak sabit olduğu durumlara uygundur, dolayısı ile bu tür yağlar hem yaz, hem kış kullanımına uygun değildir (Ör: 15W-40 değil de sadece 10W)

Multi-viskozite yağlar ise yapı olarak değişken hava koşullarında hizmet etme özelliğine sahip olduklarından hem yaz sıcağında, hem de kışın soğuğunda kullanılabilirler. Kalın bir yağ soğuk hava koşullarında jelleşecek ve görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. İnce bir yağ ise soğukta rahat akacak, ancak yüksek sıcaklıklarda motor ile silindir arasındaki film tabakası incelecek, ya da kopacaktır. Tek viskoziteli yağların bu dezavantajları üzerine ince bazlı bir tek viskozite yağa çeşitli polimerler eklenmek suretiyle multi-viskozite yağlar üretilmiştir. Eklenen bu polimerler sayesinde multi-viskozite yağlar kışın soğuğunda yada ilk çalıştırma esnasında görev yapabilecek kadar ince, yaz sıcağında güvenebileceğiniz kadar da kalındırlarMulti-Viskozite Yağların Tek Derceli Yağlara Göre AvantajıTek viskoziteli bir yağın akıcılığı her sıcaklıkta aynıdır. Çok viskoziteli yağlar ise tek viskoziteli yağlardan farklı olarak kendilerini değişen sıcaklıklara adapte ederler. Çok viskoziteli bir yağ tek viskoziteli bir yağa oranla soğuk havalarda daha akıcı, yüksek sıcaklıklarda ise kesinlikle daha kalın ve güvenlidir.

Çok viskoziteli yağlar tek viskoziteli yağlara oranla %1,5 ila %3 arasında yakıt tasarrufu sağlarlar.

Çok viskoziteli yağlar hem düşük, hem yüksek sıcaklıklarda daha fazla koruma sağlarlar.Viskozite açısından 0W/30, 5W/30 gibi yağlar ile 15W/40, 20W/50 yağların farklarıYağın viskozitesinin uygunluğu kullanım yerine göre değişir. Motorun devri ve teknolojisine göre 0W/30 gibi çok ince bir yağ kullanılarak rahatça motorda yağın dolaşması ve her noktayı yağlaması gerekmektedir. 15W/40,  20W/50 gibi yağlar viskozitesi yüksek olduğundan daha düşük devirli motor teknolojisinin olduğu sıcak iklimlerde kullanılır.

Günümüzde uzun ömürlü motor yağlarından  0W/30, 5W/30, 10W/40 gibi sentetik yağlar 15W40, 20W/50 gibi mineral yağlara göre çok daha fazla uzun ömürlüdür.Yağ performans sınıfı nedir? Nasıl anlaşılır?Performans sınıfını, ambalajların arka yüzünde yer alan etiket üzerindeki SAE, API ve ACEA değerlerinden anlayabilirsiniz.SAE (Society of Automotive Engineers) SınıflandırmasıSAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla bir miktar daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir.

SAE sınıflandırmasında derece W harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, winter yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 15W-40taki 15W gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.

İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 15W-40taki 40 gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.API (American Petroleum Institute) SınıflandırmasıSınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans sınıflaması her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-J arası, dizel motorlar için ise C-F arası yapılır.

Benzinli motorlarda: (min.performans) SA..SB..SC..SD..SE..SF..SG..SH..SJ (max.performans)

Dizel motorlarda: (min. performans) CA..CB..CC..CD..CE..CF (max.performans)ACEA (Association of European Car Manufacturers) SınıflandırmasıSınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:

Benzinli motorlar için A

Dizel otomobil motorları için B

Dizel kamyon motorları için C

Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:

Yakıt ekonomisi için 1

Genel amaç için (ortalama seviye) 2

Yüksek performans için 3

Örneğin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.Aynı viskozite derecesindeki yağlar arasında neden fiyat farkı olur?Baz yağın kalitesi, SAE, API veya ACEA performans sınıfına göre kullanılan katık paketleri ve miktarlarına göre fiyat farklılıkları gösterebilir.

Motor neden yağ eksiltir ?Yağ eksilmesinin ana nedeni motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojiyle metaller arası boşluklar en aza indirilerek, motorun daha kompakt olması ve daha fazla performans göstermesi sağlanmaktadır. Bunun sonucunda da yağın eksilmesi meydana gelir.Diğer nedenlerde araç  tanıtım kitaplarında önerilen performans ve viskozite değerlerine uygun yağ seçilmemesi,motoru sürekli yüksek devirlerde kullanılması  ve motorun belli bir km.’yi doldurmuş olması örnek olarak gösterilebilir.Yağ eksilmesi durumunda farklı marka yağ eklenmesi motora zarar verir mi?

Zorunlu durumlarda aynı viskozite derecesinde ve aynı API sınıfında olan farklı marka yağ eklenebilir. Mineral yağ ile sentetik yağın birbirine karıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde motorda ani ya da doğrudan bir zarar oluşmasa bile yağın kimyasal yapısı bozulabilir, motor koruması azalabilir.  Bu yöntem geçici bir yöntemdir ve yağın en kısa zamanda tümüyle değiştirilmesi tavsiye edilir.Sabahları  aracın zor çalışması motor yağıyla ilgili bir durum mudur?Çok soğuk havalarda kalınlaşan yağ ilk çalışma anında motorun içinde rahat dolaşamaz ve aracın zor çalışmasına neden olur. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda düşük viskoziteli, kısmi sentetik ya da tam sentetik yağların kullanılması tavsiye edilir.

(ç)alıntıdır Mutlum

[font=Georgia, Utopia, 'Palatino Linotype', Palatino, serif]:P :P :P [/font][/color]

7
Proje Fikirleriniz / Performans için kep ve hava filtresi takmak
« : 23 Kasım, 2015, 06:07:01 ÖS »
Selam arkadaşlar öncelikle şunu söyleye bilirim yapılacak olan işlem az maliyetle fazla performans alma yönünde olacak. Temel bilgilerle işe başlayalım.

1. Daha fazla hava daha fazla yakıt eşittir performans hem az yakıt hemde performans olmaz.

2. Soğuk hava performansı artırır fakat bilinçsizce yapılan işlemler hiçbir işe yaramaz.

3. Tofaş şahin doğan, Fıat tipo tempra uno araçların performansını artırmak aslında basit işlemlerle kolay şekilde yapılabilir.Şimdi işe koyulalım;

4.Uno tipo tempra araçların karbüratör kepi Tofaş şahin doğan araçlarınada uyumludur.(SLX karbüratörlerine)Bu kepten çıkma yada sıfır olarak temin ediyoruz.NOT: 1993 modele kadar olan şahin araçları, eski model renault 12 aracın karbüratör kepini taka bilirler.Tipo yada tempra aracı olanların zaten üzerinde takılı olduğu için bir şey yapmalarına gerek yok.

5.İntercooler yani hava soğutucusu temin ediyoruz. Büyüklüğü size kalmış ama intercooler ne kadar büyük olursa o kadar verimli olur.

6. Performans hava filitresi markası size kalmış çok büyük ölçekli olmamasında fayda var orta karar yeterli olur.

7. İntercooler havayı ne kadar iyi görürse o kadar iyi soğuma sağlanır özellikle yaz aylarında büyük artı sağlar.

8. İntercooleri havayı iyi görecek şekilde aracın önüne monte edin.Hava giriş ağzı öne gelecek şekilde ayarlayın diğer ağız karbüratöre doğru bakacak.

9. Tipo tempra karbüratör kepini monte edin.Kepin ağız kısmına performans hava filitresini takın alacağınız performans filitresini kep e göre alın.

10. Kesinlikle kepin ağzına filitreyi takın.Kepten sonra yapılan uzatma boruyla serin hava alsın amacıyla yapılan işlemlerde hiçbir fayda sağlanmıyor.Kepin ağzına filitre takılacak.

11.İntercoolerden  uzatma boruyla performans hava filitresine doğru boru bağlantısı yapıyoruz .piyasadan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

12 Filitrenin yanına kadar gelen boruyla filitre arasında kalan boşluğa hayal gücünüzü kullanarak.Filitreyi  içine alacak şekilde bağantı yapıyoruz.Bu bağlantıda filitrenin sıkışmaması rahat şekilde havayı emmesi gerekiyor.Filitreyi rahat şekilde içine alacak genişlikte bağlantı yapınız.

13.Amacımız uzatma yapmadan daha fazla havayı soğutarak motorun içine girmesini sağlamak.Başlangıçtada söylediğim gibi daha fazla hava daha fazla yakıt eşittir performans.

14. İyi şekilde yapılan işlemle araçlardan 20 beygir güç artışı elde edildi.

15.İşlem yapıldıktan sonra gaz ayarınında iyi şekilde giren fazla havaya göre ayarlanması gerekir.

16.Yapılan işlemden tam kapasite yaralana bilmek için intercoolerin büyük kullanılması ve sürekli gaza yüklenilmemesi gerekir.Yani intercoolerin havayı iyi soğutabilmesi için fırsat verilmeli.

17 Daha fazla performans isteyen arkadaşlar bu işlemle birlikte headers egzos sistemide kullana bilirler.

18. Yapılan işlem turbosuz basit bir işlemdir iyi şekilde yapıldığı zaman düşük basınçlı turbodan elde edilen güce eş değerdir.

19. Amaç havayı soğutarak motorun içine daha rahat şekilde girmesini sağlamak.Takılan tempra kepi ,orjinal şahin, doğan kepinden daha küçük olduğu için piston aşağı doğru inerken daha iyi emiş yapar.Performans filitresi hemen kepin ağzına takılması gerekir. İntercooler havayı soğuttuğu için,  hava daha sıkışık şekilde motora girer. İntercoolerin boşta kalan hava giriş ağzı aracın önüne doğru monte edilir.Bu sayede hem hava soğumuş olur hemde araç hareket halindeyken hava giriş ağzından karbüratöre doğru soğuyan hava basınçlı şekilde yönlenmiş olur.Daha fazla hava daha fazla yakıt eşittir performans.Yakıt tüketiminde ciddi bir artış olmaz.Bu işlem diğer araçlara da rahatlıkla yapılabilir.


alıntıdır.

8
Bit Pazarı / Saç jant lastik kapak
« : 22 Kasım, 2015, 11:36:15 ÖS »
Arkadaslar ise yararmi bilmiyprum ama fiyat iyi
konusmak lazim

9
İstek , Şikayet ve Önerileriniz / Banner a bayıldım
« : 10 Kasım, 2015, 07:43:22 ÖS »
Yalınım eeline koluna sağlık , banner harika olmuş 

günün anlam ve önemini anlatmışsın 

(not: banner ın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için aşağıdaki resimde Ata'mız ile ilgili bölüm olduğunu söylemeden geçemeyeceğim)

10
Doğumgünü Kutlamaları / Doğumgünü - Engindeniz Şekerci
« : 08 Kasım, 2015, 08:56:49 ÖÖ »
Bugün , unosu olmasa da dostluğundan ödün vermeyen , yılların ayırmadığı kardeşimiz Engindeniz şekerci'in doğumgünü
Kendisini tebrik eder sevdikleri ile beraber mutlu bir yıl dileriz

11
Yarışmalar / İzmir Ülkü Pisti Kasım 2015 Yarışları
« : 05 Kasım, 2015, 08:22:47 ÖS »
1-Tosfed Pist Kupası 3. Ayak Yarışı (ÜLKÜ)
Tarih : 7 Kasım 2015
Yer   : Ülkü Yarış Pisti / İZMİR


2-Türkiye Pist Şampiyonası 3. Ayak Yarışı (ÜLKÜ)

Tarih : 8 Kasım 2015
Yer   : Ülkü Yarış Pisti / İZMİR


3-Tosfed Pist Kupası 4. Ayak Yarışı (ÜLKÜ)

Tarih : 21 Kasım 2015
Yer   : Ülkü Yarış Pisti / İZMİR


4-Türkiye Pist Şampiyonası 4. Ayak Yarışı (ÜLKÜ)

Tarih : 22 Kasım 2015
Yer   : Ülkü Yarış Pisti / İZMİR

12
kimine göre zevk , kimine göre manyaklık 

bana sorarsanız tek kelime manyaklık ama farklı olmanın verdiği hazzı tatmak sanırım yaptıkları

13
Rat Style denilen aracın kaput ve bazı parçalarını küflendirip ; far ya da stoplarından birini kırıp,çatlatıp ; aracın üstüne taşıyıcı koyarak garip bidonlar ya da eşyalar taşımak ve garip stickerlar yapıştırıp ; renkli sac jantlar ve yanaklı lastikler takılan yeni tuning anlayışıdır. 

Ülkemizde ender görülür ama örnekleri de vardır 

işte size Türkiyeden RAT STYLE

14
Yarışmalar / 36. İstanbul Rallisi
« : 05 Kasım, 2015, 07:41:46 ÖS »
de hadi ama gidin gari 

buralarda olacak durursam ...................  :D :D :D

Sayfa: [1] 2 3 ... 5